خدمات درمانیزیبایی مو

پروتز مو و جواب هر سوالی که درباره آن وجود دارد.

ریزش و کم پشتی مو ها یکی از مشکلات رایج می‌باشد. اگر شما نیز به دنبال ترمیم مو خود هستید قطعا با پروتز مو آشنا شده‌اید و می‌دانید یکی از روش های ترمیم مو پر طرفدار است. پروتز مو  روشی برای بازگشت مو های از دست رفته و همچنین از مهم ترین خصوصیات آن نیمه دائمی بودن آن است که نسبتا برتری و مزایای بیشتری نسبت به کاشت مو دارد و به مراتب قیمت پروتز مو از کاشت مو به مراتب مناسب تر است. اما عوارض آن چیست؟ آیا واقعا پروتز مو بهترین روش ترمیم موست؟ آیا شرایط انجام این روش ترمیم را دارید؟ اگر هنوز جواب این سوال ها را نمی‌دانید، حتما و حتما این مطلب را بخوانید. برای دیدن منبع به اینجا کلیک کنید.

 

پروتز مو چیست؟

پروتز مو روشی برای ترمیم مو ها می‌باشد که برای انجام آن معمولا از مو های طبیعی استفاده می‌شود . مو های طبیعی را روی پروتز هایی از جنس نانو که ظاهری شبیه به پوست انسان دارند قرار می‌دهند.  این پروتز ها بر اساس جنس و حجم موی افراد و مدل طاسی آن ها در لابراتور های پزشکی ساخته می‌شوند و مورد استفاده قرار می‌گیرند.

تاثیر استفاده از پروتز مو

 برای چه افرادی مناسب است؟

این روش ترمیم مو محدوده سنی ندارد و برای همه سنین و برای هر جنسی از موها مناسب است . همچنین تنوع زیادی در مدل و میزان تراکم و رنگ مو دارد. از مزیت های آن، این است که برای افرادی که تحت شیمی درمانی هستند و یا افرادی که حساسیت های پوستی دارند روشی بسیار مناسب و بی دردسر می‌باشد.

آیا نگران هستید مو های شما بسیار مصنوعی به نظر برسد؟

قطعا ظاهری طبیعی یکی از مهم ترین درگیری های ذهنی شما برای انجام پروتز مو می‌باشد. می‌دانید که در هر چیزی خوب و بد وجود دارد و شاید تا الان افرادی را دیده باشید که از ظاهر بد پروتز حرف بزنند اما نکته‌ای که وجود دارد این است که اگر شما از پروتزی با جنس خوب و کیفیت بالا استفاده کنید و نحوه اتصال آن و استفاده از آن به روشی درست و دقیق انجام شود دیگر لازم نیست نگرانی داشته باشید و مطمئن باشید گزینه های فراوانی با نتایج عالی برای شما وجود دارد.

در این روش ترمیم مو از موهای طبیعی استفاده می‌شود یا مصنوعی؟

همانطور که در بالاتر ذکر شد جلوه‌ی طبیعی پروتز به کیفیت آن بستگی دارد و در حال حاضر بیشتر افراد، از پروتزی استفاده می‌کنند که در آن موهای طبیعی به کار برده شده باشد زیرا  موی طبیعی علاوه بر جلوه‌ی طبیعی تر، ماندگاری بیشتری دارد. هرچند مدل هایی با موی مصنوعی نیز وجود دارد که نسبتا ارزان تر هستند.

آیا برای فعالیت های روزانه لازم است هر روز آن را بردارید؟

خیر، یکی از مزیت های پروتز مو این است که در فعالیت های روزانه شما هیچ مزاحتی ایجاد نمی‌کند و شما می‌توانید از آن هنگام خواب، استحمام، ورزش کردن و… استفاده کنید. اما پروتز مو با گذشت یک دوره زمانی مخصوص نیاز به شارژ و ترمیم دوباره دارد که این مدت به نحوه اتصال آن و ماندگاری آن دارد اما معمولا بین هر دو هفته تا یک ماه نیاز به شارژ دوباره دارد.

نحوه‌ی اتصال آن به سر چگونه است؟

 • گره زدن آن به موی سر افراد
 • چسباندن آن با نوعی چسب گیاهی
 • اتصال آن از طریق کلیپس به سر افراد

البته امروزه بیشتر افراد برای اتصال، از روش دوم یعنی چسب پروتز مو استفاده می‌کنند، اگر شما نیز از این روش برای اتصال پروتز خود استفاده می‌کنید حتما می‌دانید که هر دو هفته تا یک ماه چسب خود را تعویض کنید. برای آموزش مرحله به مرحله تعویض چسب پروتز مو کلیک کنید.

 آیا پروتز مو باعث تجمع قارچ و باکتری در پوست سر می‌شود؟

جلوه‌ی طبیعی استفاده از پروتز

با توجه به مدت طولانی که پروتز روی سر قرار دارد افراد زیادی نگران تجمع قارچ و باکتری در سر و بیماری های پوستی هستند اما جنس پروتز ها به گونه‌ای است که از تجمع هر گونه قارچ و باکتری جلوگیری می‌کند اما باید توجه داشت که نگهداری درست از آن نیز نقش مهمی در این امر دارد و افرادی که مراقبت های لازم را انجام نمی‌دهند ممکن است مشکلاتی برایشان پیش بیاید، مانند افرادی که:

 • وقت تعویض پروتز خود را به عقب به می‌اندازند و مدت طولانی از آن استفاده می‌کنند.
 • از چسب یا محصولی بی کیفیت و تقلبی که برای اتصال پروتز خود از آن استفاده می‌کنند.
 •  اگر برای اتصال پروتز از چسب استفاده می‌کنند پس هر بار استفاده شیره باقی مانده چسب را به طور کامل از سر خود و پروتز پاک نکرده و آن را به طور کامل نشورند.

بنابراین سعی کنید تمام نکات بهداشتی را به خوبی رعایت کنید و در صورت بروز مشکلی، به هیچ عنوان از پروتز استفاده نکنید و خیلی سریع به متخصص پوست مراجعه کنید.

تفاوت پروتز مو با دیگر روش های ترمیم مو چیست؟

پروتز مو یا کاشت مو:

در مقایسه با کاشت مو روشی کم هزینه تر و با نتیجه فوری است .پروتز مو برخلاف کاشت مو دائمی نیست و پس از گذشت هر دوره ی زمانی (دو هفته تا یک ماه)  نیاز به ترمیم دارد و همچنین بر خلاف کاشت مو در آن نیازی به جراحی نیست و در نتیجه درد و خونریزی به دنبال نخواهد داشت.

پروتز مو یا کلاه گیس:

در مقایسه با کلاه گیس در آن کاملا از موهای طبیعی استفاده می‌شود و قطعا جلوه‌ای بسیار طبیعی تر از کلاه گیس دارد . همچنین با کلاه گیس امکان رفتن به استخر و استحمام وجود ندارد درحالی که پروتز مو محدودیتی در فعالیت های روزانه از قبیل شنا و… ایجاد نمی‌کند.

مزایای این روش ترمیم مو:

 • نتیجه فوری
 • بدون درد و جراحی
 • هزینه کمتر نسبت به کاشت مو
 • جلوه‌ای طبیعی
 • هرچند دائمی نیست اما مدت طولانی می‌توان از آن استفاده کرد
 • امکان انجام فعالیت های روزانه نظیر شنا، حمام کردن و… بدون هیچ محدودیتی
 • امکان رنگ کردن و حالت دادن مو
 • انتخاب میزان تراکم و محل پروتز مو در اختیار فرد است و می‌تواند هر تعداد تار مو و برای هر محلی از سر خود را انتخاب کند.
 • موادی که در هنگام ساخت پروتزها به کار می‌روند از جنس نانو هستند و این امر از تجمع باکتری ها و قارچ ها در پوست سر جلوگیری می‌کند
 • هر جلسه این روش ترمیم حدود دو ساعت زمان می‌برد.
 • اگر از نتیجه‌ی آن راضی نبودید بدون هیچ عوارضی این روش قابل برگشت است.

معایب این روش ترمیم مو:

 • روشی دائمی نیست و تقریبا هر دو هفته تا یک ماه نیاز به ترمیم دارد.
 • احساس خارش در سر و قرمزی پوست در افرادی که این روش راانجام داده‌اند بسیار شایع است.

 

انواع پروتز مو و سایز های آن

پروتز مو انواع مختلفی دارد و در سایز های متفاوتی وجود دارد. به طور کلی از لحاظ سایز، پروتز یا از قبل ساخته شده ( انواع آن را در زیر این مطلب توضیح داده‌ایم) یا شما اندازه آن را تعیین می‌کنید یعنی شما با توجه به نیاز خود می‌توانید برای تولید یک قطعه با سایز مورد نظرتان درخواست کنید. البته برای این کار متخصص یا کلینیکی که برای انجام ترمیم مو به آنجا مراجعه می‌کنید نواحی که نیاز به ترمیم دارند را و اندازه مورد نیاز شما را با وسایلی مخصوص اندازه می‌گیرند و معمولا به شما مدل های مختلفی را با آن اندازه نشان می‌دهند تا آن ها را با هم مقایسه کنید و قطعه مناسب خود را انتخاب کنید.

کامل:

افرادی از این نوع استفاده می‌کنند که تمامی مو های خود را از دست دادند و ریزش شدیدی دارند. این نوع از پروتز مو  تمام سر را کامل پوشش می‌دهد.

دور پوست:

نوع دور پوست در پشت سر ایجاد می‌شود و برای افرادی که در پشت سرشان طاس یا کم پشت است، با استفاده از این نوع پروتز پشت سر خود را با ظاهری طبیعی پوشش می‌دهند.

توری:

این نوع از پروتز با نام موی تنفس کننده نیز شناخته می‌شود و برای افرادی که بسیار عرق می‌کنند و یا بیش از حد در معرض نور خورشید هستند گزینه‌ای مناسب می‌باشد. زیرا این نوع نسبت به سایر نوع ها عمر طولانی تری دارد و به مراقبت کمتری نیاز دارد.

برای مو های حساس:

در کل این روش ترمیم برای افرادی که حساسیت پوستی دارند، در نتیجه افرادی که حساسیت پوستی دارند و ممکن است برخی از چسب ها برای چسباندن پروتز اذیتشان کند توصیه می‌شود از این نوع که کاملا ضد حساسیت است استفاده کنند.

جلو تور:

در این نوع به دلیل وجود خط رویش طبیعی مو در آن نسبت به سایر روش های پروتز، امکان شناسایی آن سخت تر است و جلوه‌ای بسیار طبیعی تر دارد. همچنین   نوع جلو تور معمولا در مقایسه با سایر  پروتز ها از عمر و ماندگاری بیشتری برخوردار است.

آیا برای انجام پروتز باید موی خود را بتراشیم؟

تراشیدن مو قبل از انجام پروتز بستگی به مدل و نوع پوششی دارد که برای سر خود انتخاب می‌کنید و جواب قطعی برای آن وجود ندارد اما در بیشتر روش های  آن نیازی به تراشیدن مو ها نیست.قبل و بعد انجام پروتز مو

ماندگاری پروتز مو چقدر است؟

عمر این روش ترمیم مو، در افراد مختلف متفاوت است و بستگی به نوع آن و نگهداری و مراقبت از آن دارد، اما به طور کلی ماندگاری آن بین یک تا دو سال است.

نگهداری از آن چگونه است؟

 • استفاده نکردن از نرم کننده برای شست و شوی پروتز مو:

نرم کننده موجب خراب شدن پروتز مو می‌شود و بهتر است که از آن استفاده نشود اما در صورت استفاده سعی کنید مقدار کمی از آن را به سر خود بزنید به گونه‌ای که نرم کننده به پایه آن برخوردی نکند.

 • استفاده از کلاه هنگام شنا کردن:

با پروتز مو بدون هیچ نگرانی می‌توانید شنا کنید اما در هنگام شنا کردن حتما از کلاه استفاده کنید زیرا ممکن است کلر های موجود در آب به پروتز موی شما آسیب بزنند.

 • استفاده از شامپوی مناسب پروتز مو:

برای شست و شوی موی خود بهتر است از شامپو های طبیعی و بدون سولفات استفاده کنید. استفاده از شامپو های طبیعی تاثیر زیادی در ماندگاری بیشتر این روش ترمیم مو دارند.

 • استفاده از شانه و برس مناسب:

توصیه می‌شود در هنگام شانه زدن از برسی نرم با دانه های درشت استفاده کنید و دقت کنید که به آرامی شانه بزنید به گونه‌ای که به پایه های پروتز موی شما آسیبی وارد نشود. این امر باعث می‌شود که عمر آن افزایش یابد.

 • حرارت بیش از حد:

نور خورشید در مدت طولانی به پروتز موی شما آسیب می‌زند و در صورتی که مدت زیادی در معرض آن هستید بهتر است در مقابل آن از کلاه استفاده کنید همچنین سشوار و صاف و یا فر کردن بیش از حد مو ها  باعث کاهش عمر  آن می‌شود اما حد متوسط آن ایرادی ندارد.

 • رعایت بهداشت :

و در آخر مهم ترین امر رعایت بهداشت و شست و شوی منظم و مرتب مو ها است که تاثیر زیادی در افزایش عمر آن دارد.

هزینه پروتز مو چقدر است؟

هزینه این روش ترمیم در کلینیک ها و مدل های مختلف آن متفاوت است اما محدوده قیمتی که می‌توان برای آن در نظر گرفت بین دو تا چهار میلیون است.

دیگر روش های ترمیم مو

نوشته های مشابه

‫2 نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن